Adres

Huzur Mh. Umar Sk. No:7 Şişli

Mail

info@sariyersrckursu.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi- Cuma 09:00 - 20:00

Src 5 Belgesi Uluslararası Yolcu Taşımacılığı

Src 5 Belgesi Yolcu, eşya, madde gibi ticari amaçlı taşımacılıkta alınması bir zorunluluk olan Src belgesi Ulaştırma bakanlığı tarafından verilir. Belgenin çeşitli faaliyetler için oluşturulmuş alt dalları vardır ve bunlardan biri de en kapsamlılarından biri olan Src1 belgesidir. Sizlere bu belgenin amacını ve kapsamını anlatacağız.

Öncelikle genel anlamda src belgesine bakmak gerekirse sürücünün kısaltılmışı diyebiliriz. Sınavla ya da sınavsız olarak alabileceğiniz çeşitleri bulunan belgenin olmaması halinde ticari araç kullanımı kesinlikle yasaktır. Her ticari araç sürücüsü mutlaka bu belgeye sahip olmalıdır.

Src 5 Belgesi Ne Amaçla Kullanılır?

Src 5 belgesi çeşitlerinden biri olan src kurslarına giderek bu belgeyi almak gerekir. Uluslararası alanda yolcu taşımacılığı için gereklidir.Bu belgeyi alanlar aynı zamanda src2 belgesini de almış sayılırlar ve yurtiçinde de yolcu taşımacılığını yasal olarak yapabilirler. Tüm sürücülerin 26 yaşından gün almış olması gerekirken 66 yaşından da gün almamış olması şartı aranır. Uluslararası alanda çalışacağı için bu sürücülerin uyuşturucu, silah, gümrük kaçakçılığı gibi alanlarda öncesinde hiç bir şekilde cezasının olmaması gerekir. Yani adli sicil kaydı temiz olan kişiler genelde bu pozisyona alınır diyebiliriz. Src1 belgesi sahipleri aynı zamanda hem yurtiçinde hem de yurtdışında bütün yolcu taşıma araçlarını kullanmaya hak kazanmış olurlar.