Adres

Huzur Mh. Umar Sk. No:7 Şişli

Mail

info@sariyersrckursu.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi- Cuma 09:00 - 20:00

Psikoteknik Değerlendirme Nedir?

Çalışma psikolojisinin bir dalı olan psikoteknik değerlendirme, insanın iş yerindeki belirli bir yeterliliğinin ortaya konması amacıyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler ile ölçülmesidir. Farklı bir deyişle psikoteknik değerlendirme, bireyin çalışmakta olduğu bir işe uygun olup olmadığını anlamaya yönelik olarak tasarlanmış bir inceleme değerlendirme yöntemidir.

Neden psikolojik değerlendirmeye ihtiyaç duyulur?

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan algı, dikkat, hafıza ve muhakeme gibi zihinsel özelliklerinin yanında olaylara verdiği tepki hızı el göz ayak koordinasyonu gibi psikomotor yetenek ve becerilerinin ölçümler. Aynı zamanda risk alma yeteneği, saldırganlık, sorumluluk veya öz kontrol gibi kişilik özelliklerinin ölçer ve sonuca göre sürücünün uygunluğu ve yeterliliği hakkında bir bir sonuca varılır.

Sağlıklı ve güvenli bir ortam oluşturmak sizin elinizde…

Bir Psikoteknik Merkezinin genel Özellikleri

a) Psiko-teknik değerlendirme için gereken bilgisayar destekli test gereçleri ile teçhizatlandırılmış olması,
b) Bu hizmeti verebilecek uygun çalışma mekanına sahip olması (psikolog için çalışma odası, sürücüler için bekleme bölümü, tuvalet ve benzerleri),
c) Psiko-teknik değerlendirmeleri yapmak üzere psikolog istihdam edilmiş olması,
d) Genel çalışma mekanından ayrı ve aşağıdaki özelliklere sahip, sürücülere psiko-teknik değerlendirme uygulaması için ayrılmış oda veya odaların bulunması;
Değerlendirme testi için ayrılan odalar sessiz, genel çalışma ortamından etkilenmeyen, sürekli giriş çıkış yapılmayan, en az 3 metre kare büyüklüğünde, iyi bir havalandırma olanağına sahip, İyi ışıklandırılmış olmalıdır. Teste katılan kişinin oturacağı ergonomik, tekerlekli ve kolsuz en az bir büro koltuğu olmalıdır.

Psikoteknik Ülkemizde Nasıl Uygulanır ?

Ülkemizde Psikoteknik Değerlendirmenin esasları ve uygulama biçimi Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 79. Maddesi ve aynı yönetmelikte yer alan 4 Sayılı Cetvelle belirlenmiştir. 4 sayılı Cetvelde belirtilen usul ve esaslara göre yapılan psiko-teknik değerlendirme, aynı cetvelde tanımlanmış altyapı özelliklerine sahip, resmi ve özel kuruluşlar bünyesinde oluşturulan ve il sağlık müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılmış merkezlerde çalışan psikolog unvanına sahip kişiler tarafından yapılır. Başvuru süreçleriniz de en az 1 saat test ve değerlendirme sürecine tabi olarak en doğru ve güvenilir raporu alırsınız. İstanbul Psikoteknik raporları doğruyu ve güveni temsil eder.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
Karayolları Yönetmeliği Gereği Başvuru Süreci
  • 3 adet resim
  • Ehliyet Fotokopisi
  • Nüfus Kağıdı Fotokopisi
Ehliyet iadesine Yönelik Başvuru Süreci
  • 3 adet resim
  • Nüfus Kağıdı Fotokopisi
  • Ceza Tutanağı Fotokopisi