Adres

Huzur Mh. Umar Sk. No:7 Şişli

Mail

info@sariyersrckursu.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi- Cuma 09:00 - 20:00

Src 4 Belgesi Uluslararası Yolcu Taşımacılığı
Src 4 Belgesi Yolcu, eşya, madde gibi ticari amaçlı taşımacılıkta alınması bir zorunluluk olan Src belgesi Ulaştırma bakanlığı tarafından verilir. Belgenin çeşitli faaliyetler için oluşturulmuş alt dalları vardır ve bunlardan biri de en kapsamlılarından biri olan Src1 belgesidir. Sizlere bu belgenin amacını ve kapsamını anlatacağız.

Öncelikle genel anlamda src belgesine bakmak gerekirse sürücünün kısaltılmışı diyebiliriz. Sınavla ya da sınavsız olarak alabileceğiniz çeşitleri bulunan belgenin olmaması halinde ticari araç kullanımı kesinlikle yasaktır. Her ticari araç sürücüsü mutlaka bu belgeye sahip olmalıdır.

Src 4 Belgesi Ne Amaçla Kullanılır?
Src 4 belgesi çeşitlerinden biri olan src kurslarına giderek bu belgeyi almak gerekir. Uluslararası alanda yolcu taşımacılığı için gereklidir.Bu belgeyi alanlar aynı zamanda src2 belgesini de almış sayılırlar ve yurtiçinde de yolcu taşımacılığını yasal olarak yapabilirler. Tüm sürücülerin 26 yaşından gün almış olması gerekirken 66 yaşından da gün almamış olması şartı aranır. Uluslararası alanda çalışacağı için bu sürücülerin uyuşturucu, silah, gümrük kaçakçılığı gibi alanlarda öncesinde hiç bir şekilde cezasının olmaması gerekir. Yani adli sicil kaydı temiz olan kişiler genelde bu pozisyona alınır diyebiliriz. Src1 belgesi sahipleri aynı zamanda hem yurtiçinde hem de yurtdışında bütün yolcu taşıma araçlarını kullanmaya hak kazanmış olurlar.

Src Belgesi Nasıl Alınır?
Yukarıda src belgesi çeşitlerinden src1’i anlattık. Bu belgeyi ya da diğer çeşitlerini almak için sınava girebilir, ya da ehliyetiniz 2003 tarihinden önceyse muaf olduğunuzdan dilekçeyle başvuru yapabilirsiniz. Eğer dilekçeli başvuru yapacaksanız hangi src belgesini istediğinizi bildirmelisiniz. Başvuruyla birlikte fotoğraf, kimlik ve ehliyetinizi de mutlaka vermelisiniz.

Eğer sınava girerek Src1 belgesini ya da diğer belgeleri alacaksanız sınav sorusunun 50 adet olduğunu söylemeliyiz. Bunlardan en az 30 tanesi doğru bilmeniz size sınavda başarılı olmanızı sağlayacaktır. 60 geçme notuna ulaşırsanız belgenin sahibi olursunuz. Sınavların bazı il merkezlerinde yapıldığını unutmayın. Ayrıca güncel sınav fiyatı ücretlerine de bakmalısınız. Sınav ücretini yatırdıktan sonra sınava girme şartlarını tekrar gözden geçirmeli ya da onaylı bir kurumda eğitim aldıysanız eğitim danışmanlarınızdan konuyla ilgili bilgi almalısınız.i